Historier og bilder fra følgebilen til Team Ringeriks-Kraft under Tour of Norway 2011

Første runde med Tour of Norway er over. Jeg var så heldig at jeg fikk tilbringe siste etappe av rittet i bilen til Team Ringeriks-Kraft sammen med sportsdirektør Lars Holm og mekaniker Kenneth Randin. La meg ta deg med bak kulissene Gjør deg klar for en oppsummering av dagen for de som jobber bak kulissene.

Oppvarming med NSB Regiontog til Trondheim og Little Steven

Jeg stod opp tidlig og forberedte meg som til hvilket som helst sykkelritt. En god frokost og plenty av tid til å gjøre nødvendige ærender som toalettvisitt og et sveip gjennom Eidsvoll Blad. Jeg hadde en avtale om å møte Kenneth kl 10:00 utenfor Vikingskipet i Hamar, og alt gikk på skinner. Helt til jeg faktisk skulle på skinnene. I det jeg ankom Eidsvoll stasjon kunne den kjente stasjonsstemmen på høyttaleranlegg fortelle at toget var 30 minutter forsinka.

Nok til å gjøre meg usikker på om jeg skulle nå frem i tide. NSB har tross alt en tendens til å la klokkeslettet for forventet avgang øke med ett minutt ca én gang i minuttet eller oftere.

I det jeg begynte å planlegge alternative måter å komme meg til Hamar på kom det heldigvis en gledeligere melding fra NSB-dama. Toget til Trondheim skulle komme meg til unnsetning med en ekstraordinær stopp på Eidsvoll. Topp! Og ikke nok med det. Ombord i kafeterian stod Little Steven og handlet ei pølse. Antakelig på vei til Lillehammer for å spille inn gangsterfilmen Lilyhammer. Dagen var på sett og vis berga allerede!

Ankomst og møte med Team Ringeriks-Kraft

Jeg ankom Vikingskipet presis 9:32 på apostlenes hester. Det var foreløpig glissent på parkeringsplassen. Kun en arrangør eller sju som var i gang med å gjøre klart til start.

Men jeg rakk ikke så mye mer enn å dokumentere det før parkeringsplassen fylte seg med biler. Først ut var Team Ringeriks-Kraft – gutta jeg skulle tilbringe resten av dagen med. Lars Holm og Kenneth Randin ønsket meg vennlig velkommen og jeg satte straks i gang med fotografering mens Kenneth forklarte hva de gjorde av forberedelser før start.

Jeg kommer tilbake til forberedelsene. Det passer seg med litt nøkkelinformasjon om laget først. Jeg tillater meg å bruke en liste.

  • Sporsdirektør: Lars Holm
  • Hovedsponsor: Ringeriks-Kraft (ingen overraskelse)
  • Sykkelmerke: Look
  • Ryttere i stallen: 10
  • Ryttere i Tour of Norway: 6
  • Ryttere på siste etappe: 5
  • Skinkeryttere: 0
  • Det yngste laget i etapperittet? Ja!

Forberedelser før start

Straks laget ankom parkeringsplassen rigget de opp campingstolene og stilte opp syklene. Et par mekanikere gikk over utstyret og fylte 10 bar i dekkene mens rytterne slappet av, hørte på populærmusikk (også kalt hits) og sendte tekstmeldinger hjem til mor.

Fra venstre: Noen ubetydelige folk som konverserer, Frans-Leonard Markaskard (lagets superspurter) og innsiden av låret til en annen rytter.

Deretter var det tid for en kort sykkeltur til sekretariatet for å melde om at man ønsket å sykle dagens etappe:

Fra venstre: Frans igjen og Stian Saugstad

Sykkelritt handlet om å komme først fra A til B. Da er det nøye å vite hvor man skal sykle. Som hjelpemiddel bruker skriver man nøkkelinformasjon og viktige holdepuntker på en sportsteip:

På bildet: Alexander Randin noterer på sportsteipen

Teipen festes til styrestemmet. Det tross alt dumt å la den sitte igjen på utsiden av kartboka som man ikke tar med seg på sykkelturen.

På bildet: Styret til en av syklene. På stemmet er teipen med rittinfo.

Mens gutta forbereder seg er sportsdirektør Lars Holm i full geskjeft med å blande styrkedrikk. Suksessformelen består av Energy Bar sportsdrikk med en salttablett i hver flaske.

På bildet: Lars Holm knuser salttabletter med uunnværlige salttablettverktøyet nebbtang.

Mens dette pågår sitter Michael «Kyllingen» Rasmussen og ser på skrittet til lagkameraten som sender undertegnede olme blikk:

Fra venstre: Lagkameraten til kyllingen og kyllingen selv.

En halvtimes tid før start er det tid for inntak av energibarer og gel. Mens gutta spiser setter Lars i gang med oljing av nybarberte ben. Sjeldent har det skint så godt fra legger på parkeringsplassen utenfor Vikingskipet.

Oppvarming er ikke nødvendig før man skal sykle 176,7 km. Men det er viktig å tømme blære. 10 minutter før start danner laget en fin migerekke.

På bildet: Migerekka til Team Ringeriks-Kraft. Innfiltrert av en rytter fra Team Joker Merida.

Underveis i rittet

11:00 går startskuddet for etappen og det er på tide å okkupere bilen som er stappet med hjul, sykkeldeler, verktøy, drikkeflasker, mat, notatblokker, rittinformasjon, startlister, rittradio og tre fyrer. Sikkert mer også.

På bildet: Servicebilen til Team Ringeriks-Kraft

Vi kjører av gårde i det som for et utrent øye kan se ut som et tilfeldig virrvarr av biler. Men det er det på ingen måte. Bilene får plassering etter syklistene, sambandssjefen (Radio Tour) og en dommer eller to basert på beste sammenlagtrytter. Team Ringeriks-Krafts antatt beste sammenlagtrytter, Eirik Kasa Jarlseth, måtte dessverre bryte etter tre etapper med tre krasj. Skrubbsårene holdt han våken om nettene. Som følge ble vi liggende litt bak i rekka. Nr 22 som du ser på bakruta.

Men tilbake til rittet. 3 km fra start var nøytral sone over og masterbilen ga gass. Det gjorde syklistene også. Fra Hamar og ut på E6 kjørte vi jevnt i 50 km/t. Med motvind selvfølgelig. Dessverre er det litt i underkant av fartsgrensa på E6 mellom Stange og Minnesund. Det tok ikke lang tid før plass nr 22 ikke føltes så langt fra rytterne likevel.

På bildet: Kø på E6 sør for Stange.

Sørover langs Mjøsa etablerte det seg et brudd på 10 ryttere som holdt en avstand på 2 til 3 minutter til hovedfeltet og tempoet roet seg etterhvert noe. Det var forventet at Team Joker Merida skulle angripe ledertrøya opp Minneåsen.

På bildet: Minnesundbrua

Mens vi ventet på angrepet opp Minneåsen kom det plutselig en melding over sambandet. Ved foten av bakken hadde Alexander Randin vært involvert i et uhell og trengte nytt forhjul. Sportsdirektøren bannet og jeg gnei meg forsiktig i hendene. Action! Endelig var det vår tur til å rykke ut og hjelpe en rytter i nød. Kenneth skiftet kjapt hjul og dyttet broren sin i gang igjen.

Det forventede rykket i åsen kom for øvrig aldri og Alexander klarte å sykle seg opp til hovedfeltet igjen.

På bildet: På tur ned Minneåsen med raskere fart enn under spark-VM 2011.

Trygt over Minneåsen slapper sportsdirektøren for det russiske landslaget av med en velfortjent сигарета (kjent som sigarett på norsk).

På bildet: Den russiske sportsdirektøren og en сигарета.

Fra Hurdal til Skedsmokorset skjer det ingen store sportslige krumspring. Det er på tide å ty til bloggeres spoleknapp igjen for å oppsummere ferden fra Øvre til Nedre Romerike:

  • I bilen prates det om vær, vind og sykkel mens vi inntar litt mat.
  • Jeg får passet påskrevet fordi jeg sykler på en Jamis og vedtas enstemmig at jeg skal prøvesykle en Look-sykkel.
  • Vi stopper for å tømme blærene i ei hyttegrend langs Hurdalsjøen
  • På Maura sprintes det om den grønne spurttrøya mens et par bekjente virker mer oppjaget av å se meg i en følgebil
  • Lars og Kenneth forteller gamle skrøner fra sykkelsporten på 80- og 90-tallet.
  • Jeg spør og graver litt om Team Ringeriks-Kraft mens Lars og Kenneth spør og graver litt om myndene til undertegnede og min bedre halvdel – årsaken til at jeg har ei kraftig fotolinse.

På Skedsmokorset er TV2 klare for live-sending

I det vi nærmer oss Skedsmokorset begynner alvoret å sige inn.  I lufta kan vi se et kamerahelikopter og et seilfly som iakttar rytterne.

På bildet: Helikopter og seilfly i lufta over Skedsmokorset

Spenningsnivået øker i bilen og radioen skrus opp. Bruddet på 10 man er kjørt inn og det kjøres hardt i det vi ankommer Lillestrøm og starter på første av tre sjarmørrunder. Mye tyder på en massespurt og alle rytterne i laget henger fortsatt med. Det blir ikke sagt direkte, men jeg skjønner at Lars og Kenneth øyner et håp for Frans, lagets spurter.

På bildet: Vi passerer målstreken for første gang. 3 runder gjenstår.

På bildet: Publikum i målområdet

Mot slutten av første runde begynner det å bli i hardeste laget for en del av rytterne og hovedfeltet sprekker opp.

På bildet: En grupetto som begynner å kjenne hardkjøret

På andre runde begynner det også å bli for hardt for Alexander Randin som måtte bruke mye krefter på å hente inn igjen hovedfeltet etter hjulbyttet før Minneåsen. I det vi kjører inn til siste etappe er det 4 ryttere fra laget i hovedfeltet og Lars er storfornøyd. Det støtes og kjøres hardt og til slutt klarer Christer Rake å sette inn et angrep ca 1300 m før mål som mot alle odds holder helt inn. Norsk seier!

Etterhvert blir det også fest i Team Ringeriks-Kraft leieren. Det viser seg at 20-årige Frans leverte varene i massespurten. I det store spurtfeltet like bak etappevinneren ble Markaskard tredjemann og beste av de norske. Med en målsetning om topp 15 er det som en seier å regne. Gratulerer!

På bildet: Mål!

Sammenlagt var det imidlertid ingen som kunne røre nederlandske Wilco Kelderman (20) fra Team Rabobank. Rytteren spås en lysende karriere og sammenliknes med Boasson-Hagen.

På bildet: Wilco Kelderman i gul ledertrøye

Takk til Lars og Kenneth i Team Ringeriks-Kraft for en fantastisk dag! Om dere trenger et sidetryne ved en senere anledning så vet dere hvor dere finner meg. Over og ut.

Tour of Norway 2011 er slutt

Tour of Norway 2011 er over og undertegnede er utmattet etter en dag i følgebilen til Team Ringeriks-Kraft. Jeg skal skrive en utfyllende rapport om opplevelsen, men det krever litt kognitiv bearbeidelse først. Noe jeg ikke er skikket til for øyeblikket. Inntil videre kan jeg med glede meddele at det til slutt ble en norsk etappeseier. Christer Rake (Team Joker Merida) lykkedes med det umulige. Å rykke ca 1500 meter før mål og holde hele veien inn.

Endelige resultat, topp 10:

Ingen klarte å røre Wilco Kelderman som fikk med seg den gule ledertrøya hjem.

Her er de 10 beste:

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 21h04’23»
  2. Daniel Holm Foder (Glud & Marstran) 21h04’28′
  3. Vegar Robinson Bugge (Team Joker Merida) 21h04’28′
  4. Michael Rasmussen (Christina Watches) 21h04’31′
  5. Fredrik Willmann (Team Joker Merida) 21h04’31′
  6. Johan Lindgren (Team Cykelcity) 21h04’32′
  7. Christer Rake (Team Joker Merida) 21h04’32′
  8. Andreas Frisch (Team Concordia) 21h04’33′
  9. Nick van der Lijke (Rabobank) 21h04’36′
  10. Michael Stevenson (Sparebanken Vest) 21h04’36′

Trøyer:

  • Sammenlagtleder: Wilco Kelderman (Rabobank)
  • Poengkonkurranse: Lars Andersson (Sverige)
  • Klatrekonkurranse: Stian Remme (Team Joker Merida)
  • Ungdomskonkurranse: Wilco Kelderman (Rabobank)

Media:

 

Tour of Norway 2011 – Et stikk i bakken etter fjerde etappe

Fjerde etappe er over. I dag tidlig satt jeg ved frokostbordet og gjorde meg klar for å være med i lagbilen til Team Ringeriks-Kraft fra Jessheim til Hamar. Slik ble det ikke. En viktig sponsor fikk setet og jeg reiste til Feiring for å knipse bilder fra veikanten. Søndag morgen reiser jeg opp til Hamar for å sitte på i lagbilen til Lillestrøm i stedet. I grunn et bedre alternativ!

Men la oss oppsummere lørdagen før vi begir oss ut på finalen.

Seier til Iker Camano (Endura Racing)

Norges Cykleforbund oppsummerer

Topp 10 sammenlagt etter andre etappe:

Så godt som uendrede resultater etter etappe 3. Fremdeles tett i ledelsen.

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 16h53’57»
  2. Daniel Holm Foder (Glud & Marstran) 16h54’02»
  3. Vegar Robinson Bugge (Team Joker Merida) 16h54’02»
  4. Michael Rasmussen (Christina Watches) 16h54’05»
  5. Fredrik Willmann (Team Joker Merida) 16h54’05»
  6. Johan Lindgren (Team Cykelcity) 16h54’06»
  7. Andreas Frisch (Team Concordia) 16h54’07»
  8. Nick van der Lijke (Rabobank) 16h54’10»
  9. Christer Rake (Team Joker Merida) 16h54’10»
  10. Michael Stevenson (Sparebanken Vest) 16h54’10»

Trøyer:

  • Sammenlagtleder: Wilco Kelderman (Rabobank)
  • Poengkonkurranse: Lars Andersson (Sverige)
  • Klatrekonkurranse: Christofer Stevenson (Sparebanken Vest)
  • Ungdomskonkurranse: Wilco Kelderman (Rabobank)

Media:

 

Tour of Norway 2011 fra veikanten i Feiring

Fjerde etappe går fra Jessheim til Hamar. Her kommer en liten serie fotografier fra veikanten i Feiring.


Første rytter langs landeveien. Feil retning og lav fart. Det viser seg raskt at han ikke deltar i Tour of Norway.

Foran selve rittet kjører publicity caravan. Akkurat som i Tour de France. De kan fortelle oss at det gjenstår 10 minutter med venting og deler gledelig ut en avis. Vitser over høyttaleren ville gjort stemningen komplett.

Veikantlektyre.

En ivrig motorsykkelvakt stiller seg opp i veikanten for å sørge for at alt går riktig for seg.

En av arrangørene har stilt midtlivskrisedoningen til disposisjon som lederbil.

Utbrytergruppa kommer med klatre- og spurttrøya. En av syklistene virker å være mer interessert i motorsykkelen som er i ferd med å tette luka.

Felt nummer to jager utbryterne.Følgebilene legger seg tre i bredden slik at lysluggen til venstre kan beskue rittet i ro og mak.

Kun ett velt i Feiring. Vakta kommer seg på veien igjen med litt hjelp fra skuelystne.

Tour of Norway 2011 – Tredje etappe oppsummert kort

Litt sent denne oppsummeringen. Jeg sitter ved frokostbordet og lader opp til å være med lagbilen til Team Ringeriks-Kraft på fjerde etappe fra Jessheim til Hamar. Men først etappe 3 som gikk fra Sarpsborg til Halden. Det svenskene trakk det lengste strådet igjen og sikret en seier til Johan Lindgren (ikke sønn av Astrid så vidt meg bekjent). Bravo!

Etappe 3 på nederlandsk

Video med intervjuer av Michael Hepburn (vinner etappe 2) et al av Flavio Pasquino (Restore-EBH Elshof CT). NB! Sett på språkøret.

Norges Cykleforbund oppsummerer

Ryktes at kommentatoren måtte gå over til fra radio til TV-produksjon på grunn av ustemt radiostemme. Bunnløse påstander spør du meg. Han har da vitterlig en fin og variert kommentatorstemme.

Topp 10 sammenlagt etter andre etappe:

Så godt som uendrede resultater etter etappe 3. Fremdeles tett i ledelsen.

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 12h20’00»
  2. Daniel Holm Foder (Glud & Marstran) 12h20’05»
  3. Vegar Robinson Bugge (Team Joker Merida) 12h20’05»
  4. Michael Rasmussen (Christina Watches) 12h20’08»
  5. Fredrik Willmann (Team Joker Merida) 12h20’08»
  6. Johan Lindgren (Team Cykelcity) 12h20’09»
  7. Andreas Frisch (Team Concordia) 12h20’09»
  8. Nick van der Lijke (Rabobank) 12h20’13»
  9. Michael Stevenson (Sparebanken Vest) 12h20’13»
  10. Christer Rake (Team Joker Merida) 12h20’13»

Trøyer:

  • Sammenlagtleder: Wilco Kelderman (Rabobank)
  • Poengkonkurranse: René Jørgensen (Christina Watches)
  • Klatrekonkurranse: Stian Remme (Joker Merida)
  • Ungdomskonkurranse: Wilco Kelderman (Rabobank)

Media:

Tour of Norway 2011 – Resultater og småsnacks fra andre etappe

Andre etappe av Tour of Norway, fra Skien til Drammen. Michael Hepburn tok seieren i et brudd som holdt helt inn. Om noen videoer, resultater og artikler pirrer interessen din så finner du litt småsnacks her.

Joker Merida i god posisjon

Feltet på vei opp Hanesbakken

Topp 10 sammenlagt etter andre etappe:

Etter to etapper er det fremdeles tett i teten.

  1. Wilco Kelderman (Rabobank) 08h18’50»
  2. Daniel Holm Foder (Glud & Marstran) 08h18’55»
  3. Vegar Robinson Bugge (Team Joker Merida) 08h18’55»
  4. Michael Rasmussen (Christina Watches) 08h18’58»
  5. Fredrik Willmann (Team Joker Merida) 08h18’58»
  6. Andreas Frisch (Team Concordia)08h19’00»
  7. Johan Lindgren (Team Cykelcity) 08h19’03»
  8. Nick van der Lijke (Rabobank)08h19’03»
  9. Michael Stevenson (Sparebanken Vest) 08h19’03»
  10. Christer Rake (Team Joker Merida) 08h19’03»

Trøyer:

  • Sammenlagtleder: Wilco Kelderman (Rabobank)
  • Poengkonkurranse: René Jørgensen (Christina Watches)
  • Klatrekonkurranse: Stian Remme (Joker Merida)
  • Ungdomskonkurranse: Kelderman Wilco (Rabobank)

Media:

Tips til andre relevante artikler, videoer etc? Du veit hvor du finner kommentarfeltet.

Tour of Norway 2011 – videoer, resultater og snacks fra første etappe

Første etappe av Tour of Norway er over. Jeg har ikke planer om å utbrodere voldsomt, men en film eller to, noen resultater og lenker til relevante artikler i media kan vel være greit å få med seg.

Norges Cykleforbund rapporterer med innlevelse i stemmen:

Pedalscraper dokumenterer den siste bakken:

Resultater, topp 10:

  1. Jesper Dahlström (Sverige) 04h06’16»
  2. Daniel Holm FODER (Glud & Marstran) 04h06’16»
  3. Vegar Robinson Bugge (Team Joker Merida) 04h06’16»
  4. Andreas Frisch (Team Concordia) 04h06’21»
  5. Wilco Kelderman (Rabobank) 04h06’21»
  6. Michael Stevenson (Sparebanken Vest) 04h06’24»
  7. Nick van der Lijke (Rabobank) 04h06’24»
  8. Johan Lindgren (Team Cykelcity) 04h06’24»
  9. Christer Rake (Team Joker Merida) 04h06’24»
  10. Bjorn Tore Hoen (Plussbank Cervelo) 04h06’27»

Trøyer:

  • Sammenlagtleder: Jesper Dahlström (Sverige)
  • Poengkonkurranse: Lars Andersson (Sverige)
  • Klatrekonkurranse: Stian Remme (Joker Merida)
  • Ungdomskonkurranse: Jesper Dahlström (Sverige)

Media:

Jeg regner med at du Team Ringeriks-Kraft sparer kruttet til jeg lørdag når jeg skal skal bli med bak kulissene i lagbilen.

Tips til andre relevante artikler, videoer etc? Bruk kommentarfeltet under. Takk som byr!


Nå starter Glava Tour of Norway 2011

I morgen, onsdag 1. juni, starter Glava Tour of Norway 2011 – tidligere kjent som Ringerike Grand Prix. Men ikke bland kortene (og heller ikke rittene). Tour of Norway er et helt nytt etapperitt med komplette nye løyper over et større geografisk område på Østlandet. Uansett hva man måtte mene om navnet og etappene er dette starten på et ritt som kan trekke til seg internasjonale sykkelstjerner i årene som kommer. Det er tydelig at det gir norsk sykkelsport en vitamininnsprøytning at en storokse fra Grimstad hanker inn i gullmedalje i VM.

Om du ønsker å få med deg sirkuset fra veikanten, datamaskinen eller TV-skjermen er opp til deg. Gjør deg klar for litt praktisk informasjon.

Etappe 1 – Tønsberg – Larvik (173,2 km – 1. juni)

Rittet starter i Tønsberg og den første etappen går på kryss og tvers av Vestfold fylke med mål i Bøkeskogen i Larvik.

Tidstabell:

Last ned høyoppløselig kart

Etappe 2 – Skien – Drammen (172,6 km – 2. juni)

Andre etappe starter i Skien, og går gjennom indre deler av Telemark og Buskerud før det hele skal avgjøres i Drammen sentrum.

Tidstabell:

Last ned høyoppløselig kart

Etappe 3 – Sarpsborg – Halden (174,2 km – 3. juni)

På den tredje etappen møter rytterne en flat etappe i Østfold. Det hele starter i Sarpsborg før rytterne etter 174,2 km skal kjempe om etappeseieren på Fredriksten festning i Halden.

Tidstabell:

Last ned høyoppløselig kart

Etappe 4 – Jessheim – Hamar (194 km - 4. juni)

Den fjerde etappen starter på Jessheim, og går nordover. Første hinder kommer i form av Minneåsen etter ca. 42 km. Allerede her kan det splitte seg opp. Etter Minneåsen venter en periode med lettere terreng før rytterne igjen skal klatre opp til Gåsbu ved Hamar. Derfra er det kun 18 km nedover til mål på Hamar.

Tidstabell:

Last ned høyoppløselig kart

Etappe 5 – Hamar – Lillestrøm (176,7 km - 6. juni)

Den femte etappen starter på Hamar. På veien mot Lillestrøm skal rytterne igjen over Minneåsen. Det hele avsluttes med tre runder i Skedsmo.

Tidstabell:

Last ned høyoppløselig kart

Live-dekning på interwebsen

Live-dekning med GPS: http://www.tourofnorway.no/live/ Ved hjelp av sykkelsymbolene får du oversikt over hovedfelt og utbrytergruppe. Du vil få opp en oversikt over antall meter mellom disse to GPS-senderne.

Trøyer

Som alle etapperitt med respekt for seg selv er det selvsagt ulike trøyer å hanke inn. Ikke helt ulike Tour of France, faktisk – ikke at logoen eller noe sånt likner.

  • Gul trøye til rytteren som leder sammenlagt
  • Grønn trøye til den beste spurteren
  • Polkatrøye til den beste klatreren

Fjernsynsdekning på TV2

Som følge av en etterlengtet avtale mellom TV2 og Norges Cykleforbund sendes avslutningen av rittet direkte på riksdekkende fjernsyn søndag 5. juni fra 14:00 til 16:30. TV2 er stedet.

Lagene og favorittene

26 lag og 156 ryttere stiller til start på onsdag. I følge procycling.no er det knyttet størst forventninger til Endura Racing, Glud&Marstrand og Christina Watches. I tillegg har de selvsagt forhåpninger til de norske lagene Joker Merida og Plussbank Cervélo.

Blant rytterne er det verdt å holde et øye med Frederik Wilmann, Bjørn Tore Hoem, Lorents Ola Aasvold og Michael «Kyllingen» Rasmussen.

Roadbook

Om du ønsker samtlige detaljer kan du laste ned rittets roadbook ved å klikke —> HER!.

Sykkelblogg.no følger Team Ringeriks-Kraft på etappe 4

Sykkelblogg.no er invitert til å sitte på med Team Ringeriks-Kraft på etappe 4 fra Jessheim til Hamar. Som stuntreporter i lagbilen blir det min oppgave å skildre hvordan dagen utarter seg for ryttere og støtteapparat i et av Norges profflag. Hvor mye jeg gleder meg?Omtrent som en unge. Om det er noen spesielle ting du ønsker at jeg skal grave i eller dokumentere så send meg en epost på post@sykkelblogg.no

Etappene i Tour of Norway 2011

Første helgen i juni arrangeres Tour of Norway. Et 5 dagers etapperitt i vårt langstrakte lands skjønneste natur vil by på fargerike tvbilder fra dype fjorder og høye fjell.

- Vel, man vil hvertfall få gleden av å beskue Jessheim og Halden. For oss som bor på Romerike betyr dette at vi har gode muligheter til å få med oss noe av moroa, men jaggu skulle jeg gjerne tatt turen til Sognefjellet for å se de store gutta tråkke seg over. Hva med Lofoten? Eller enda lenger nord for den saks skyld. En etappe i midnattsol må vel være midt i blinken. Denne oppfatningen deler jeg med mange av brukerne i oppgulpforumene til våre største tabloidaviser.

Men, skal man selge Norge som vertsnasjon for idrett må man legge arrangementene der det faktisk er folk, og ikke minst er man avhengig av at folket synes arrangementet fenger. I den sammenheng er det en faktor jeg finner tungtveiende. Folk flest bor på østlandet. Oslo Grand Prix er blitt en folkefest. Å ha etappene i overkommelig avstand fra Oslo og småbyene rundt er kanskje ikke så dumt for å sikre seg den publikumsmassen og den publisiteten man trenger for å sikre seg større navn og flere sponsorer frem mot 2012.

Jeg har en naiv tro på at arrangørene av dette vet hva de holder på med, og at de har det samme ønsket som oss andre om at man skal kunne tilby internasjonale syklister og tilskuere et etapperitt i verdens flotteste omgivelser med klatring i Jotunheimen, sidevind i Lofoten og spurt opp Karl Johan. For arrangørene er dette vinn eller forsvinn, de må ta et skritt av gangen for å lykkes.

Oversikt over etappene

Rittet begynner 1. juni og varer fem dager til ende. Her har du en oversikt over etappene:

  • 1. etappe: Tønsberg-Larvik. 175 km. 1. juni 2011
    Tønsberg-Sem-Andebu-Rånerudåsen-Holmestrand-Sande-Hvittingfoss-Svarstad-Kvelde-Gjone-Hedrum-Larvik-Bøkeskogen)
  • 2. etappe: Skien-Drammen. 171 km. 2. juni 2011
    Skien-Gulset-Melum-Ulefoss-Lunde-Bø-Akkerhaugen-Nordagutu-Notodden-Fjellstulfjellet-Kongsgårdmoen-Kongsberg-Krekling-Vestfossen-Krokstadelva-Åbogen-Mjøndalen-Åssiden-Drammen-Bragnes Torg
  • 3. etappe: Sarpsborg-Halden. 183 km. 3. juni 2011
    Sarpsborg-Råde-Rygge-Moss-Våler-Svinndal-Skiptvedt-Rakkestad-Strømsfoss-Aremark-Bjørkebekk-Halden-Fredriksten festning
  • 4. etappe: Jessheim-Hamar. 188 km. 4. juni 2011
    Jessheim stasjon-Sand-Gardermoen-Moreppen-Nordmokorset-Eidsvoll Verk-Langton-Hurdal-Feiring-Skreia-Gjøvik-Moelv-Brumunddal-Gåsbu skistadion-Vang-Hamar
  • 5. etappe: Hamar-Lillestrøm. 178 km. 5. juni 2011
    Vikingskipet-Stange-Tangen-Espa-Minnesund-Hurdal Verk-Hurdal-Nordmokorset-Maura-Nannestad-Holter-Ask-Skedsmokorset-Kjeller-Lillestrøm